- Новости

Люди – мішені: чому блискавки вбивають і як захиститися в грозу

Згадуємо страшні історії останнього часу. Ось блискавка вбила на Харківщині чоловіка, яки просто розмовляв по телефону. У селі Сновидовичі громовиця вбила коня, опіків зазнали двоє людей, а на гуркіт грому ніхто уваги не звернув. А скільки постраждало чи загинуло людей в минулому році. Невже цей екстрим стає нормою?

Грози, град та шквали були завжди, просто зараз люди стали безпечніше, – пояснює Наталя Голеня, заступник начальника відділу метеопрогнозів Гідрометцентру України. – Наприклад, липень – найтепліший місяць року з частими грозами і зливами, в серпні теж чекайте дощів. Це звична для наших широт погода, до неї потрібно бути готовими

Україна знаходиться в середніх широтах і для нашої погоди характерна зміна повітряних мас, що приходять з Атлантики (прохолодні), зі Середземного моря і півночі Африки (теплі і спекотні), не виключені вторгнення холодного повітря з півночі Європи і винос сухих тропічних мас з Ірану. Зіткнення повітряних мас – різних за температурою, провокує атмосферу на освіту потужних купчастих хмар, і в результаті ми спостерігаємо грози, зливи, град і шквальні вітри (бувають смерчі)

Грози без дощу дуже підступні

Українські метеорологи часто фіксують сухі грози – гуркіт грому і блискавки без звичного для нас дощу. Якщо ви бачите, що насуваються темно-сірі купчасті хмари і чуєте хоча б один дальній удар грому – це вже сигнал про можливе наближення цього природного явища. Суха гроза може пройти без краплі дощу, але від цього вона не стає менш небезпечною.

Людям, що знаходяться в її епіцентрі, може здатися, що гроза проходить десь стороною, хоча безперервні гуркіт грому чутні зовсім близько. Може посилюватися вітер, піднятися пилова буря, але дощу і раніше немає …

У помірних широтах сухі грози виникають влітку при денній температурі від 30 °, невисокою відносній вологості до 40% (сухе повітря), якщо нижня межа хмарності розташовується на рівні 2000 – 2500 м. У цьому випадку слабкі дощі просто не встигають досягти землі, випаровуючись приблизно на кілометровій висоті.

В атмосфері всієї земної кулі одночасно відбувається близько 1800 гроз, що дають в середньому близько 100 блискавок за кожну секунду.

Суха гроза небезпечна природними пожежами, тому що блискавки все одно є і розряди атмосферної електрики досить легко можуть підпалювати суху траву та сухі дерева, а гасити їх нічим. В результаті сухі грози часто стають причиною великих пожеж, а супроводжуючий їх шквальний вітер тільки збільшує вогнища загоряння.

Кульові блискавки здатні проникати крізь щілини

Ще один вид блискавок досі залишається загадковим, не дивлячись на багатовікові спостереження. За деякими даними, кульові блискавки бачить до 5% населення Землі. Але це не означає, що це рідкісне явище. Згідно з однією з гіпотез, кульова блискавка з’являється так само часто, як і звичайна.

Якщо стандартна блискавка яскраво спалахує далеко в небі, добре видно за кілометри і попереджає про свою появу гуркотом грому, то з кульовою блискавкою, що світиться як 50-ватна лампочка, треба зіткнутися що називається «ніс до носа» – щоб її побачити. Висота її «проживання» – від метра до десятків метрів від земної поверхні, вона може легко сховатися за іншими об’єктами.

Спостерігати за кульовою блискавкою неважко: швидкість її руху невелика – від 1 до 10 м / с.

Як розповідають очевидці, куля, що світиться – блискавка «плаває» або «танцює» кілька секунд. Може навіть зупинятися, зависаючи над підлогою. Зазвичай вона безшумна.

Кажуть, кульові блискавки прагнуть потрапити в приміщення, їх помічали навіть в літаках – вони «цікавляться» тими областями простору, де напруженість поля менше.

Іноді проходять крізь шибку, не залишаючи слідів, часом скло лопається. Вражаюче, але кульова блискавка може проникати в приміщення крізь отвори і щілини, розміри яких значно менше блискавки.

Відомий випадок, коли блискавка діаметром 40 см просочилася крізь отвір діаметром всього в декілька міліметрів! При цьому дуже сильно деформувалася, а потім … відновила свою кульову форму.

Існує цей загадковий згусток енергії від 10 секунд до хвилини. Менше всіх «живуть» дуже маленькі блискавки (діаметром близько сантиметра і менше) і дуже великі (діаметром близько метра і більше). Серед «довгожителів» – блискавки діаметром 10-40 см.

Найчастіше кульові блискавки вибухають, в третині випадків – спокійно згасають і приблизно в 15% випадків розпадаються на частини. Ніхто не знає як поведе себе та чи інша блискавка: обійде об’єкт або притягнеться до нього? Найчастіше кульова блискавка обходить людину стороною. До речі, багатьох спостерігачів дивує, що навіть на близькій відстані вони не відчували тепла від цього згустку енергії.

Як убезпечити себе від грози

Якщо гроза застала вас на природі, перш за все відключіть всі електроприлади (мобільний телефон, GPS-навігатор, плеєр тощо), знайдіть яр або ямку подалі від ліній електропередач, дерев, чагарників, водойм. Якщо ви – в човні, негайно гребіть до берега, пригнувшись.

Сядьте навпочіпки, пригніть голову (вона повинна бути нижче навколишніх предметів) і обхопіть ноги руками, але ні в якому разі не лягайте на землю: інакше при близькому розряді блискавки між головою і ногами може виникнути смертельно небезпечна різниця потенціалів.

Не бійтеся зливи: якщо ви промокли, то навіть при розряді блискавки основна частина струму може пройти по шару води на поверхні шкіри. В результаті удару блискавки у людини може зупинитися серце, але вчасно зроблене штучне дихання швидко поверне його до життя. За деякими спостереженнями більшість жертв блискавки гинуть через те, що їх рано вважають померлими і не надають негайну допомогу.

Якщо час між спалахом блискавки і громом скорочується, значить, гроза наближається. І навпаки

Якщо ви перебуваєте в дорозі – зупиніть автомобіль, подалі від ліній електропередач і дерев. Закрийте всі вікна, заглушіть двигун, складіть антену. Як не дивно, автомобіль – одне з найбільш безпечних укриттів під час грози. При ударі блискавки високочастотний струм не проникає вглиб металевого корпусу машини, а тече по поверхні (якщо тільки блискавка не потрапить в бак з пальним).

Якщо під час грози ви перебуваєте вдома, то обов’язково вимкніть всі електроприлади, в ідеалі – повністю вимкніть електроживлення. Закрийте вікна, зашторте їх і відійдіть на достатньо безпечну відстань.

Unenizh.org.ua
2021-06-09 16:18:03

Смотрите также:  У Києві вантажний потяг протаранив авто на переїзді – загинула людина

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *