- Новости

В. Ковтунець: щодо положення про Реєстр кваліфікацій

Автор: Володимир Ковтунець, заступник голови Національного агентства кваліфікацій.

Реєстр кваліфікацій як інструмент підтримки національної системи кваліфікацій

Днями Кабінет Міністрів України прийняв рішення, важливе для розвитку Національної системи кваліфікацій – затвердив положення про Реєстр кваліфікацій.

До цього не існувало ресурсу, який би давав набір відомостей про освітні та професійні кваліфікації. Фактично, Реєстр кваліфікацій стане головною інформаційною платформою для мережі кваліфікаційних центрів, які присвоюватимуть кваліфікацію на базі неформального навчання або самоосвіти.

За підтримки Європейської освітньої фундації (European Training Foundation – ETF) розроблено і передано в користування Національного агентства кваліфікацій технічне завдання і прототип Реєстру як інформаційної системи.

Технічне завдання передбачає сучасну структуру Реєстру, яка полегшить інтеграцію України у європейський простір. Так, структура опису кваліфікацій дозволить інтегруватися з Європейською класифікацію кваліфікацій, професій, умінь / компетентностей (ESCO).

Подальше розроблення програмного забезпечення Реєстру здійснюється Національним агентством кваліфікацій.

Всі відомості про кваліфікації в Реєстрі будуть структуровані за результатами навчання відповідно дескрипторів Національної рамки кваліфікацій. Це дозволить надалі застосувати новітні інформаційні технології, зокрема технології штучного інтелекту для допомоги розробникам професійних та освітніх стандартів.

Складовими Реєстру стануть також відомості:

  • про присвоєні здобувачам професійні кваліфікації;
  • про хід розроблення нових професійних стандартів;
  • про кваліфікаційні центри, акредитовані на присвоєння професійних кваліфікацій;
  • про експертів з акредитації кваліфікаційних центрів.

Реєстр також буде пов’язаний з іншими цифровими інформаційними ресурсами, зокрема, з:

  • Єдиною державною електронною базою з питань освіти;
  • Класифікатором професій (планується створення його цифрового формату).

Створення Реєстру передбачено планом заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами – з іншого боку (Угода про асоціацію). План заходів з виконання цієї Угоди затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 р. N 1106 зі змінами.

Смотрите также:  Чим можна захворіти при використанні кондиціонера – лікар

Створення і ведення Реєстру кваліфікацій – одне із повноважень Національного агентства кваліфікацій. Структура Реєстру і порядок його ведення затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 року.

Реєстр як інформаційна система, призначена для збору та обробки відомостей про кваліфікації та супутніх відомостей, є важливою складовою Національної системи кваліфікацій. Європейські країни, які вже створили такі мережі кваліфікаційних центрів, мають потужні реєстри кваліфікацій, що забезпечують інформацією споживачів різних категорій: здобувачі мають змогу обрати кваліфікацію відповідно до своїх інтересів, роботодавці – відшукати кваліфіковані кадри, потрібні для виконання певних робіт, перевірити достовірність документа про кваліфікацію.

Більше того, для міжнародної співпраці у сфері освіти і кваліфікацій реєстри є необхідним джерелом відомостей, обов’язкових для взаємного визнання кваліфікацій.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *