- Новости

В Україні змінилися правила видавання мікрокредитів

Восени 2020 року відбулися дві зміни українського законодавства в області мікрокредитування. Так, 15 вересня був розширений перелік типів кредитних договорів, які підпадають під дію Закону України Про споживче кредитування.

Пізніше, 7 жовтня 2020 року президент України підписав закон № 891-ІХ, що посилює вимоги до діяльності фінансових організацій, які видають мікрокредити. Поправки набувають чинності з 1 січня 2021 року.

Зміни пов’язані зі зростанням популярності мікрокредитування – як зазначає глава аналітичного відділу Сredit-10 в Україні Олександр Корж, постійними клієнтами МФО є понад 390 тис. українців.

Водночас в середньому на одного користувача доводиться три борги, оскільки отримати кілька дрібних позик простіше, ніж одну велику (в 2016 році середній показник становив 1,5 кредиту на людину). В окремих випадках клієнти МФО відкривають до 40 одноразових позик.

Нововведення покликані упорядкувати видавання мікрокредитів, передусім знизити кількість проблемних позик і полегшити боргове навантаження на населення. Нижче розглянемо основні пункти змін.

Реклама послуг

Нові правила зобов’язали компанії розкривати реальну вартість мікропозик на суму менше мінімальної зарплати (5 тис. грн). Період до одного місяця – колись це правило на такі кредити не поширювалося. Також МФО будуть зобов’язані вказувати річну ставку, що містить всі витрати клієнта. Вона дозволяє точніше оцінити розмір переплати: наприклад, 1,7% добових рівні 605,2% річних.

Як відзначають фахівці Сredit-10, зміни торкнулися правил видавання позик без відсотків. Нагадаємо – багато МФО пропонують взяти перший кредит під 0% або 0,01%. Насправді ж така ставка дійсна тільки протягом грейс-періоду (як правило від декількох днів до місяця). За кожний наступний день позичальникові доведеться платити за повною ставкою.

Те, що безвідсотковим кредит є тільки частину терміну, кредитори нерідко замовчували – зокрема, вказували цю інформацію тільки в договорі. Нерідко подібні виверти призводили до того, що клієнти, не зумівши розібратися в умовах позики, несподівано заборгували велику суму грошей. Нові правила забороняють рекламувати подібні позики як безвідсоткові.

Смотрите также:  Студенти Ніжинського агроколеджу – учасники обласного екологічного конкурсу

Укладення договору

Згідно з новими правилами, компанії зобов’язані надати паспорт онлайн-кредитів, якщо їх розмір перевищує суму мінімальної зарплати. Договір в будь-якому разі повинен містити всю ключову інформацію про позику:

  • точну ставку;
  • наявність і вартість додаткових або супутніх послуг;
  • графік оплати;
  • відомості про санкції за умови прострочення та інше.

Крім того, кредитодавець відтепер повинен безоплатно передавати дані про всі видані позики (суму, дату отримання, прострочення або погашення) мінімум в одне Бюро кредитних історій із занесених до Реєстру, причому не пізніше двох днів після зміни. Споживач же повинен давати МФО право на доступ до своєї кредитної історії.

Прострочення

Раніше пеня нараховувалася з першого дня прострочення (якщо не був передбачений грейс-період) і часом збільшувала суму боргу в десятки разів. Крім того, додатково міг стягуватися і разовий штраф розміром від 50% від суми заборгованості.

Після набуття чинності змін сукупний розмір пені та штрафів не зможе перевищувати подвійну суму кредиту – причому це забороняється навіть тоді, коли позичальник дав додаткову інформовану згоду на підвищення пені.

Прогнози

Як відзначають фахівці Сredit-10, багатьом кредитним компаніям вже з початку весни довелося змінити стратегію через карантинні обмеження. Внесені до законодавства зміни, а також загроза повторного жорсткого карантину змусить МФО шукати нові шляхи розвитку бізнесу. За прогнозами аналітиків, більша частина дрібних гравців може зовсім піти з ринку, залишаться переважно великі фінансові організації з хорошим капіталом.

З іншого боку, на думку експертів, закон сприятливо вплине на фінансовий добробут позичальників. По-перше, він буде сприяти скороченню помилкових операцій, укладених без повного розуміння умов. По-друге, розкриття річної ставки і загальної суми витрат за користування кредитними коштами має утримати споживачів від отримання позики на незначні цілі.

Смотрите также:  Какие украинские стартапы могут получить грант от государства: впечатляющие истории

Джерело ФАКТИ. ICTV
2020-11-16 13:28:05

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *